Co musi zawierać wniosek o odrzucenie spadku?
Co do zasady wniosek, chociaż wg prawa jest to oświadczenie składane przez spadkobiercę powinno zawierać:
- datę i miejsce sporządzenia oświadczenia
- oznaczenie sądu, do którego oświadczenie jest kierowane
- imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania
- tytuł powołania do spadku
- treść złożonego oświadczenia
Załączniki do wniosku
Do wniosku należy dołączyć wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, jeżeli dowody te nie zostały już poprzednio złożone. Należy również dodać, że w oświadczeniu powinny zostać również uwzględnione wszystkie osoby z kręgu osób należących do spadkobierców ustawowych. Ponadto należy także wymienić wszystkie testamenty spadkodawcy, chociażby ten, kto składa oświadczenie uważał je za nieważne, dane dotyczące treści i miejsca przechowywania tych testamentów.
Gdzie złożyć wniosek?
Aby odrzucić spadek, oświadczenie należy złożyć przed notariuszem lub w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby odrzucającej spadek. Oświadczenie jest co do zasady nieodwołalne. Jeżeli jednak oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli.
Czy wniosek podlega opłacie?
Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oświadczenie o odrzuceniu spadku objęte jest opłatą sądową w kwocie 100 zł.
Jaki jest termin na złożenie wniosku?
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jest to termin zawity, z upływem którego wygasa uprawnienie do odrzucenia spadku.
Pobierz wzór wniosku o odrzuceniu spadku
Darmowy wzór wniosku o odrzuceniu spadku.