Alimenty

alimenty

Sprawy alimentacyjne

Alimenty – świadczenie określone w przepisach prawnych. Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczeniu środków utrzymania osobie uprawnionej. Prowadzimy sprawy alimentacyjne. Reprezentujemy strony w sprawach zasądzenie, podwyższenie, obniżenie, uchylenie alimentów oraz stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Dochodzimy roszczeń alimentacyjnych dzieci wobec rodziców i rodziców wobec dzieci, świadczeń alimentacyjnych na rzecz małżonków, rodziców. Pomożemy ustalić rozmiar potrzeb osoby uprawnionej i prawidłową wysokość alimentów.

Alimenty dla dzieci, rodziców, małżonka

Są należne dzieciom, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Wiek dziecka, kontynuacja nauki nie jest jedyną przesłanką określającą czas obowiązku alimentacyjnego. Sąd ustalając obowiązek alimentacyjny bada przede wszystkim jakie są potrzeby dziecka i jakie ma możliwości finansowe osoba zobowiązana. Rodzice, którzy znajdują się w niedostatku mogą żądać ustalenia obowiązku alimentacyjnego od swoich dzieci w sytuacji, gdy nie są w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Okolicznością braną pod uwagę jest wiek, stan zdrowia osoby uprawnionej, brak niezbędnych środków do życia. Wynikają z przepisów prawa rodzinnego, które mówią, iż oboje małżonkowie są obowiązani do zaspokajania potrzeb rodziny, którą założyli. Małżonek, który znajduje się w niedostatku i nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego może wystąpić o alimenty na siebie.

Pozew o alimenty

Sporządzimy pozew o alimenty, odpowiedź na pozew alimentacyjny. Udzielimy fachowej porady prawnej kiedy wystąpić z pozwem o podwyższenie oraz uchylenie alimentów, jakie dowody należy przedstawić w tym zakresie.

Zabezpieczenie alimentów

Adwokat w sprawie alimentacyjnej sporządzi wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania sądowego. Prowadzimy sprawy wobec osób uchylających się od obowiązku alimentacyjnego. Prowadzimy postępowania w zakresie egzekucji alimentów za granicą. Wyjaśnimy czy możesz żądać alimentów wstecz, jaki jest termin przedawnienia.

Alimenty
Przewiń na górę