Sprawy wieczystoksięgowe
Księgi wieczyste prowadzone są dla nieruchomości gruntowych i lokalowych. Księgi wieczyste ujawniają stan prawny nieruchomości. Ustawa o księgach wieczystych i hipotece określa zasady prowadzenia elektronicznej księgi wieczystej. Prowadzimy sprawy wieczystoksięgowe.
Postępowanie wieczystoksięgowe
Kancelaria adwokacka zapewnia:
- porady prawne
- zastępstwo procesowe w postępowaniu przed sądami wieczystoksięgowymi
- pomoc prawną przed urzędami gminy, geodezji, architektury
Adwokaci kancelarii prowadzą sprawy o:
- założenie księgi wieczystej
- dokonanie wpisu w księdze wieczystej
- uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym ( art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece )
- wykreślenie wpisu w księdze wieczystej
Przygotujemy każde pismo procesowe w sprawie wieczystoksięgowej:
- wniosek o wpis w księdze wieczystej
- pozew o uzgodnienie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym
Wyjaśnimy jakie skutki prawne wywołuje wpisanie ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym. Kiedy i kogo chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Udzielimy porady ile kosztuje wpis do kw, co to jest zbiór dokumentów, lwh, co oznacza pierwszeństwo praw wpisanych. Podpowiemy jak przeprowadzić wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Wykonamy audyt prawny – badanie stanu prawnego nieruchomości.
Jakie prawa ujawnia księga wieczysta?
W księgach wieczystych podlegają ujawnieniu:
- własność
- użytkowanie wieczyste
- ograniczone prawa rzeczowe – użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, hipoteka
- prawa osobiste i roszczenia
Jakie roszczenia wpisuje się do kw?
W dziale III księgi wieczystej podlegają wpisowi prawa i roszczenia:
- najem, dzierżawa
- prawo odkupu, pierwokupu
- dożywocie
- roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego albo o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego
- roszczenia wynikającego z określenia zarządu, sposobu korzystania z nieruchomości przez współwłaścicieli i wieczystych użytkowników
- roszczenia współwłaścicieli wyłączającego uprawnienie do zniesienia współwłasności
Elektroniczne księgi wieczyste
Od 2010 r. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości księgi wieczyste są dostępne w elektronicznej formie. Na stronie ministerstwa znajduje się przeglądarka ksiąg wieczystych, która po wpisaniu nr księgi wieczystej pozwala na jej przeglądanie i sporządzanie elektronicznych odpisów. Formularz wniosku o założenie księgi wieczystej wraz z załącznikami dostępny jest w wydziałach wieczystoksięgowych sądów rejonowych lub na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości wiąże się z obowiązkiem dokonania wpisu nowego właściciela w kw. Umowy dotyczące zbywania oraz obciążania nieruchomości sporządza notariusz w formie aktu notarialnego.